Друга овогодишња регионална Мрежа за спорт одржана је у Kраљеву где је отворен дијалог између републичких и локалних власти и територијалних спортских савеза из 29 градова и општина, са циљем да се размотре изазови, заједнички циљеви, мере и активности у области спорта на локалном нивоу. У фокусу ових разговора била је Стратегија развоја спорта у Републици Србији за период 2025 – 2035. године.
Градоначелник Kраљева Предраг Терзић поздравио је присутне:
„Верујем да знате да у различитим областима друштвеног живота често говоримо о плановима, стратегијама о путу којим желимо ићи. Таква је ситуација и са спортом. Формирање оваквих стратегија нам отвара могућност да сви заједно кажемо своје мишљење и када се стратегија успостави, према њој усмеравамо своје деловање. Ми на локалу знамо шта значи борити се и колико је тешко доћи до средстава првенствено од спонзора. Зато сви заједно треба да нађемо начине како да мотивишемо спонзоре да улажу у професионални, али и рекреативни и омладински спорт.“, рекао је др Предраг Терзић, градоначелник Kраљева и подвукао да му је драго да данас радимо са људима који су припремали многе законе о спорту и да верује да ће то допринети изради квалитетне Стратегије.
Марко Kешељ, државни секретар у Министарству спорта је истакао да будућа стратегија треба да укључује план изградње и обнове спортских објеката широм земље, посебно у руралним и мање развијеним подручјима, као и да ће овим документом јавне политике бити регулисана питања која се односе на борбу против негативних појава у спорту попут намештања мечева, нелегалног клађења и насиља у спорту.
„У стратегији ћемо се бавити питањима позиције жена у спорту, спортом особа са инвалидитетом, иновацијама у спорту и другим важним питањима за систем спорта у Републици Србији“, рекао је Kешељ и додао да нас у наредном периоду очекује велики посао. Он је све учеснике позвао да током израде Стратегије буду проактивни и да својим предлозима допринесу изради стратегије која је за наш спорт можда и најважнији документ јавне политике јер из ње ће касније проистећи и нови Закон о спорту али и читав низ правилника којима се детаљније уређује систем спорта у Републици Србији.
„Улога локалне самоуправе је кључна у развоју спорта, јер осим што је реч о националном бренду по ком смо препознатљиви у свету, спорт је наша свакодневица на локалном нивоу – у парковима, школама, стадионима и спортским дворанама. Пред нама је важан посао – креирамо стратешки оквир за развој спорта у следећих десет година. Овај документ, који ће обухватити не само визију и зацртане циљеве, већ и конкретне мере, мора бити резултат заједничког рада и консензуса.“, рекао је Никола Тарбук, генерални секретар СKГО и додао да је СKГО, након усвајања претходне националне Стратегије спорта, у сарадњи са Министарством спорта и Спортским савезом Србије, пружила снажну подршку градовима и општинама, да донесу своје локалне Планове за унапређење спорта.
„Током година сви ми у Спортском савезу Србије трудимо се да одржавамо комуникацију и сарадњу на највишем нивоу са својим чланицама, поготову са територијалним спортским савезима. Само сталан контакт и сарадња граде квалитетну мрежу за спорт. Доступност информација, размена идеја, искустава и рађање нових предлога, веома су важни за развијање спорта у нашој земљи.“, рекао је Горан Маринковић, генерални секретар Спортског савеза Србије. Он је истакао да, узимајући у обзир примере из праксе како у мањим општинама, тако и у великим градовима, можемо сагледати колико је сегмент спорта комплексан.
„Чврсто верујем да кроз овакве радионице, можемо урадити много. Територијални спортски савези заједно са јединицама локалне самоуправе на истом су задатку, као и Министарство спорта, Спортски савез Србије и Стална конференција градова и општина. Заједничким радом градићемо бољу стратегију спорта за наредну деценију“, рекао је Маринковић и захвалио се свим партнерима на досадашњој одличној сарадњи.
Након усвајања националне стратегије спорта, све јединице локалне самоуправе биће у обавези да донесу своје локалне програме за унапређење спорта, који ће бити усклађени са циљевима, мерама и активностима дефинисаним у националној стратегији.